elektraweb otel programi

Otel Bilgileri

Elektra, kuruluş altından otel bilgileri menüsüne ulaşılabilir. Otel bilgileri bölümünde; tesisinize dair genel , adres iletişim bilgilerini güncelleyebilirsiniz. Rezervasyon ayarları bölümünden maksimum ve minumum kişi, çocuk tanımları kullanılacak döviz kodları gibi bilgiler tanımlanır.
Online rezervasyon sisteminde geçerli olmak üzere ödeme ayarları yine bu pencere içinden yapılabilir.

Otel Özellikleri
Kuruluş altında Otel Özellikleri penceresinden tesisinizde bulunan özelliklerin tanımlamasını yapabilirsiniz. Bu seçimler otel bilgileriniz olarak geçeceği gibi ayrıca online satış bölümünde otelinizin özellikleri olarak listelenecektir.

Elektra Otel İçin, Elektra Otel İle Tanışın!

Oda Tipleri
Otelinizdeki odatiplerini tanımlarken genel özellikleriyle birlikte tanımlama yapılması, odalarınızın Web sayfalarında görünürlüğünü artıracak ve daha hızlı satılmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle bir oda tipi tanımlarken odanın resmini, genel özelliklerini sisteme girmeniz faydalı olacaktır. Daha detaylı bilgi için videomuzu izleyebilirsiniz.

Oda Tipi Fotoğrafları
Otelinizdeki odatiplerini tanımlarken genel özellikleriyle birlikte tanımlama yapılması, odalarınızın Web sayfalarında görünürlüğünü artıracak ve daha hızlı satılmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle bir oda tipi tanımlarken odanın resmini, genel özelliklerini sisteme girmeniz faydalı olacaktır. Daha detaylı bilgi için videomuzu izleyebilirsiniz.

Pansiyon Tipleri
Tesisinizde sunacağınız pansiyon tiplerini, pansiyon tipleri alanından tanımlayabilirsiniz.

Fiyat Tipleri
Tesisiniz için fiyat tipleri tanımını yine kuruluş menüsü altından fiyat tipleri bölümünden yapabilirsiniz.

Döviz Tanımları
Tesisinizde kullandığınız standart döviz cinsleri dışında tanımlamak istediğiniz döviz cinsini döviz tanımları penceresinden tanımlayabilirsiniz.

Fiyat Doluluk Min Geceleme
Rezervasyonlarınızın otomatik fiyatlanabilmesi için Fiyat Ve Doluluk formundan istedğiniz tarih aralığında hızlı bir şekilde fiyatlarınızı ve satılabilir oda sayınızı girebilirsiniz. Fiyat ve doluluğunuzu girdikten sonra oteliniz rezervasyon almaya hazır hale gelmektedir. Videomuzu izleyerek uygulama yapabilirsiniz.

Eğer bazı günlere min konaklama girişe kapalı veya çıkışa kapalı gibi ek şartşlar getirmek isterseniz o durumda aşağı ok tuşuna basarak bu detayları girebileceğiniz kısma ulaşabilirsiniz.

elektra otel programi
elektraweb otel
elektraweb otel yazilim
elektra otel
elektra
elektraweb

Rezervasyon Listeleri

Gelen rezervasyonlarımız statülerine göre rezervasyon menüsü altında bekleme rezervasyon konaklayan ayrılan no show iptal şeklinde listelerde bulunur.

Rezervasyon bir desteden diğerine listeden seçilerek mouse sağ tuşuyla açılan aksiyonlar menüsünden işlem yapılarak aktarılır örneğin rezervasyon durumunda olan bir kayıt konaklayan listesine Checkin işlemi ile geçer; Aynı şekilde konaklayan listesinden ayrılan listesine checkout işlemi ile aktarılır.

Bu aktarım işlemi yanlışlık ile yapıldığında aynı şekilde bir önceki listeye kolaylıkla geri alınabilir.

Rezervasyonun listeler arasında hareket edebilmesi için belli kuralların gerçekleşmiş olması lazımdır örneğin bir rezervasyon günü gelmeden checkin yapılamaz.

Takvimden Rezervasyon Girişi
Takvimden rezervasyon girişi yapmak için istediğimiz odanın karşısındaki checkin ve checkout tarih aralığını işaretleyerek sadece misafir adını veya adlarını araya / koayarak girmek yeterlidir.

Eğer diğer bilgileri doldurmazsak sistem varsayılan ayarlara göre acenteyi pansiyon ve fiyat tipini otomatik olarak belirler

Eğer günlük olarak fiyat yazılmazsa yine aynı şekilde standart Acentenin fiyatlandırma bilgileri kullanılarak rezervasyonun toplam fiyat hesaplanır

Websiteden Rezervasyon Girişi
Web sitesinden online rezervasyon almak için programın araç çubuğunda sağ üst köşede duran booking butonuna basmak yeterlidir.

Bu butona basıldığında otelimizin acentalar ve misafirler tarafından görülen ve web sitesine linkini koyabileceğimiz online rezervasyon sayfası yeni bir pencerede açılır

Otelde olunsa dahi özellikle telefonda alınan rezervasyonlar için bu rezervasyon görüşünün kullanılması tercih edilebilir çünkü bu rezervasyon görüşü esnasında işlem yarım kalırsa sistem bize ve rezervasyon yaptırmak isteyen kişiye online ve SMS ile devam etmek için gerekli hatırlamayı kısa yol linkine otomatik gönderecektir.

Ayrıca bu sayfadan rezervasyon alırken misafirimize değişik oda tiplerimize ve her oda tipinin değişik fiyatlarına günlük ve toplam olarak söyleyebilme odalarının birbiri arasındaki özelliklerini istediğimiz dilde direk sayfadan okuyarak anlatabilme avantajı sağlar

Online rezervasyon sayfasında alınan rezervasyon aynı anda sisteme kaydedildiği gibi hem otel yöneticisine hem de rezervasyon yapan misafire email ve SMS mesajı olarak da gider

Oda Blokajı Nasıl Yapılır ?

Oda blokajı rezervasyon listesinde iken aksiyon menüsünden boş oda listesinden seç veya otomatik oda ver seçeneklerinden birine basarak yapılabilir. Boş Oda Listesinden Seç eylemi kullanıldığında, odanın giriş çıkış tarihleride uygun olan odalar listelenir. İstenilen odaya çift tıklanılarak odanın blokajı atılır.

Eğer otomatik bloke veya listeden seçme özelliklerini kullanmadan direk elimizle oda numarasını vermek istiyorsak rezervasyonun içerisine girip oda numarasını doğrudan oda nosuna yazabiliriz .

Blokaj ekranından oda blokajı yapmak mümkündür. Blokaj Tablosu menüsünden kontrol edebilirsiniz.

Takvimden Oda Blokajı Nasıl Yapılır ?
Takvimde blokajı daha yapılmamış olan rezervasyonlar yukarıdaki zil butonuna basılarak görünür hale getirir ardından sürükle-bırak ile istenilen odanın karşısında bırakılır ve odası belirlenmiş olur .

Sürükle-bırak ile oda blokeji yaparken yanlışlıkla elimiz sağa sola kayarak rezervasyonu tarihlerini değiştirse bile sistem buna izin vermeyerek rezervasyon tarihlerini tam üzerine gelecek şekilde odanın karşısına yerleştirecektir.

Oda numarasını değiştirmeden sadece tarihleri değiştirmek istersek oluşan rezervasyon kutucuoğlu sağından veya solundan çekerek büyütüp küçülteceğimiz gibi tamamen alıp başka bir tarih aralığını da kaydırabiliriz

Otomatik Blokaj Nasıl Yapılır ?
Otomatik blokaj yapmak için rezervasyon listesinde rezervasyonu seçip aksiyonlar menüsünden oda ver tuşuna basmak yeterlidir.

Oda ver tuşu rezervasyon tarih aralığında Boş ve blokesiz olan uygun oda tipteki ilk odayı bularak

Eski Rezervasyonlardan Kopyalarak Yeni Rezervasyon Oluşturma
Eski rezervasyonlardan birini, örneğin ayrılan listesinden bir rezervasyonu, edit ile açıp klonla tuşu ile çoğaltıp değişen bilgileri yeniden yazarak kaydedebilirsiniz. Klonla tuşu kayıt formunda üstte + işaretinin sağ yanındaki tuştur zaten fare ile üzerine gelindiğinde ipucu olarak görünür.

elektraweb tasarim 1
elektra bodrum
elektra nedir
elektra on buro
elektraweb on buro
elektra programi

Oda Önkasa İşlemleri

Oda dan tahsilat yapmamıza yarayan işlem şöyledir, Blokaj menüsüne gelip sağ tıklayarak ödeme seçeneğini seçip ,gerekli bilgileri girerek tahsilatımızı yapabiliriz.

Döviz Bozdurma İşlemi
Döviz bozdurmak için; Ön Kasa butonua basarak geldiğimiz menüden ekle seçeneğine gelerek gerekli bilgileri dolduup dövizimizi bozdurabiliriz.

Kasaya Avans ve Ödeme
Ön Kasa’ya girdikten sonra soldaki aksiyon menüsünetıklayıp Yeni Kasa Harcama’yı açıyoruz. Açılan pencerede alınan veya verilen olarak seçip işlem girişi yapıyoruz.

Oda Durumları
Kat Hizmetleri ekranından oda durumlarını görüntüleyebilir ve değiştirebilirsinsiniz. HK bu ekrandan istediği odayı veya odaları seçerek yukarıdaki aksiyon menüsünden istediği duruma değiştirebilir.

RoomRackten Oda Seçme Temizleme ve Onaylama
Oda numarasının üstündeki durum menüsünden odanınızın durumunu değiştirebilirsiniz. Oda numarasının sağ üstünde bulunan kutucukları işaretleyim toplu bir şekilde oda durumun menüsünden toplu değişiklik yapabilirsiniz.

Kat Hizmetleri ve Resepsiyon Fark Raporu
Kat Hizmetleri ve Resepsiyon Fark Raporu için Kat Hizmetlilerinin odaları kontrol ederken HK Oda Kontrolü listesinden HK Yetişkin, HK Byk. Çck, HK Kck. Çck, HK Bebek gibi yerleri doldurması gerekmektedir. Bunları doldurduktan sonra HK Oda İşlemleri sayfasına gelip Yazdır butonunun yanındaki ok işaretine tıklayıp uyuşmazlık raporu alabilirsiniz.

Kat Hizmetleri Odaları Statülerini Nasıl Düzenler ?
HK Oda işlemlerinden istediğiniz odanın durumuna tıklayıp, yukarıdaki aksiyon menüsünden durumunu değiştirebilirsiniz.

Gün Sonu menüsünden Gün Sonu seçeneğine gelerek gün sonu raporunuzu alabilirsiniz.

Elektra Web Local Kurulumu

Yukarıdaki kurulum dosyasını Elektra’nın dosya konumuna kopyalamalısınız.

Ardından Desk2Web uygulamasına tıklayın; ekranda SQL Server bilgileri otomatik olarak gösterilecektir, bir sonraki düğmeye basarak kayıt bilgilerinizi girmelisiniz. Kurulumu Başlat düğmesine tıklayarak kurulumu tamamlayabilirsiniz.

ElektraWeb’e Veri Aktarımı
Elektra Masaüstü Uygulamasından Cloud Uygulamaya Tek seferlik Veri Aktarımı;

Öncelikle boş ve yeni bir cloud oteli yaratılmalıdır.

Aktarımda kullanılacak aktarım exesini aşağıdaki linkten indirerek Elektra’nın kurulu olduğu dizine koyarak çalıştırmak gereklidir.

Aktarım exe si Elektra kullanıcısı ile açılır.

Cloud otel bilgilerini aktarım exe de “Elektra Web Login” alanına girip “Login” butonuna tıklamamız gereklidir. Login başarılı mesaji alınır.

“Aktarımı Başlat” butonuna tıklanır. Aktarım başlatılır.